Itse tehty luumuhillo kuivatuista luumuista
Luumuhilloa on todella helppoa tehdä itse. Hillon ei tarvita lisättyä sokeria ja voit tehdä lukuisia eri makuvaihtoehtoja. Itse tehty luumuhillo on täydellistä joulutorttuihin.
Artikkeli sisältää kaupallisia linkkejä, joiden kautta tapahtuvista tilauksista artikkelin kirjoittaja saa rahallisen korvauksen. Linkit on merkitty *-merkillä.

Tarvitset vain kuivattuja luumuja, tilkan vettä ja kattilan. Lisäksi voit laittaa erilaisia mausteita, kuten kanelia ja tähtianista.
Hillo keittyy valmiiksi kymmenessä minuutissa ja on käyttövalmista heti sopivaksi jäähdyttyään.
Voit myös keittää luumuhillon omenalohkojen kanssa.
Kaupan luumuhillossa on useimmiten sokeria ja reilusti. Se on luumuhillossa kuitenkin melko turha lisä, sillä kuivatut luumut ovat hyvin makeita. Ne sisältävät runsaasti sokeria sekä sorbitolia. Sorbitoli on sokerialkoholi. Kuivattujen luumujen jossain määrin laksatiivinen vaikutus johtuu korkeasta sorbitolin määrästä.

Luumuhillon erinomaisesti sopivia mausteita:
- Kaneli
- Tähtianis
- Inkivääri
- Omena
- Appelsiini
- Rommi tai konjakki
Valmis hillo säilyy hyvin jääkaapissa tiiviisti suljetussa rasiassa.

Kokeile hilloa näissä resepteissä:
Tsekkaa myös nämä itse tehdyt hillot:
Omenasose
Aprikoosi-rosmariinihillo
Mansikka-chiahillo
Sokeriton mustikkahillo
Vadelmaomenahillo
Reseptin löydät kuvan alapuolelta.

Itse tehty luumuhillo
Tarvitset:
- 250 g kuivattuja luumuja
- 2 dl vettä
- 1 kanelitanko
- 1 tähtianis
Tee näin:
- Mittaa kaikki aineet kattilaan.
- Kuumenna kiehuvaksi ja vähennä lieden lämpöä.
- Keitä hiljalleen 10 minuuttia.
- Poista kaneli ja tähtianis ja soseuta sauvasekoittajalla tai haarukalla sekoittamalla.
Vinkit
Ravitsemus
Katso myös nämä

MITÄ VALKOISEN SOKERIN TILALLE?
TILAA ILMAINEN OPAS, JOSSA KERRON MITEN VOIT KORVATA VALKOISEN SOKERIN TERVEELLISEMMILLÄ VAIHTOEHDOILLA.
Täytä lomake ja saat oppaan sähköpostiisi.
Samalla liityt postituslistalleni ja saat ensimmäisenä tiedon uusista resepteistä suoraan sähköpostiisi. Voit perua uutiskirjeen koska tahansa.
Pidämme hyvää huolta henkilötiedoistasi. Lue lisää tietosuojaselosteesta.
Itse tehty on ihan parasta. Täällä omalla suunnallani ei ole valmista luumuhilloa, joten ihan senkin takia joudun aina tekemään luumuhillon itse.Viime vuonna taisin maustaa sen appelsiinilla.
Luumuhillo kuivatusta luumuista taitaa olla kovin skandinavialainen ruokatuote. 🙂
Ihanan maittava resepti ja tosi helppo! Ei löydy tästäkään maailmankolkasta valmista luumuhilloa joten tuli ekaa kertaa tehtyä itse. Tätä voisi kyllä ihan Suomessakin tehdä kun on helppoa ja hyvää. Kiitos! 🙂
Ihanaa kuulla, että tykkäsit! Parempaa saa tässä tapauksessa itse tekemällä, vaikka täällähän tätä olisi kaupat pullollaan.